WYWIADY

Cyberszable i cyberczołg – wywiad z Mirosławem Majem dla Gazety Wyborczej

Cyberszable i cyberczołg

Polska jest słabo zabezpieczona przed cyberatakami – Mirosław Maj dla Pulsu Biznesu

http://tech.pb.pl/3415021,88968,jestesmy-slabo-zabezpieczeni-przed-cyberatakami

www.ojna, czyli konflikt w sieci – wywiad z Mirosławem Majem dla Instytutu Obywatelskiego

http://www.instytutobywatelski.pl/20352/lupa-instytutu/www-ojna-czyli-konflikt-w-sieci

Polska powinna powołać „ochotniczą cyberarmię” – wywiad z Mirosławem Majem dla wPolityce.pl

http://wpolityce.pl/gospodarka/202840-polska-powinna-powolac-ochotnicza-cyberarmie-w-polsce-jest-bardzo-duza-grupa-ludzi-ktorzy-by-pozytywnie-odpowiedzieli-na-taka-inicjatywe

O NAS W MEDIACH

Polacy najlepszymi w Europie specjalistami od cyberbezpieczeństwa. Pokonali 200 konkurentów! – Artykuł Gazety.pl o najlepszym wyniku zespołu ComCERT podczas międzynarodowych ćwiczeń  Cyber-Europe 2014 organizowanych przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). (więcej …)

RELACJE Z KONFERENCJI

Jak chronić przedsiębiorstwa przed cyberprzestępczością? – Podsumowanie konferencji „Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie najlepszych praktyk związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni” przez portal B2-biznes.pl  „…Jak tłumaczył Dariusz Łydziński, dyrektor ds. audytu i certyfikacji systemów w ComCERT, by wykraść dokumenty przedsiębiorstwa, wcale nie trzeba się dziś do niego włamywać, niejednokrotnie mamy do czynienia z przekupywaniem pracownika firmy sprzątającej (często są to osoby z przypadku), płaci się mu, by podczas wykonywania swoich obowiązków wyniósł z firmy poszczególne papiery bądź zrobił im zdjęcie. Odnosząc się do cyberprzestępców, Łydziński podkreślał, że największe „sukcesy” odnoszą za sprawą metod socjotechnicznych, którym ulegają ofiary przestępstw np. poprzez otwieranie maili z rzekomym wezwaniem do zapłaty do rachunku…” (więcej …)

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Konferencja PKW, Akademi VISTULA i ACFE Polska – Relacja portalu kontroler.info. „…Przedstawiciel ComCERT – Dariusz Łydziński opowiedział uczestnikom konferencji, jak zaplanować i wdrożyć dobre praktyki zapobiegania nadużyciom teleinformatycznym w organizacji. W swoim wystąpieniu podpowiadał, jak identyfikować zagrożenia pochodzące z cyberprzestrzeni oraz jak reagować na incydenty naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznej infrastruktury. Na konkretnych przykładach pokazał, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacji i systemów do ich przetwarzania nie jest skomplikowana technologia, lecz czynnik ludzki. Położył nacisk na konieczność uświadomienia pracownikom wartości informacji, jakimi dysponują oni sami i jakie pracodawca powierza im do przetwarzania, by mogli realizować swoje zawodowe zadania. Równoważnym, jeśli nie ważniejszym, według prelegenta, elementem bezpieczeństwa informacji jest nadzór przełożonych i stała kontrola przestrzegania ustalonych zasad bezpieczeństwa. Na prostych przykładach pokazał, jak łatwo osoby nieuprawnione mogą wejść w posiadanie cudzych informacji tak fizycznych jak i wirtualnych, jeśli w firmie nie ma odpowiednich procedur i nadzoru…” (więcej …)

OPRACOWANE DOKUMENTY

Nasi eksperci Mirosław Maj i Tomasz Chlebowski brali udział w opracowaniu materiałów szkoleniowych dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji  (ENISA). Efektem tego projektu jest dokument CERT Exercises Handbook i CERT Exercises Toolset  opublikowany przez ENISA.

http://www.enisa.europa.eu/activities/cert/support/exercise

 

Podziękowanie dla ComCERT-u od ENISA: